Mida teha Hiiul? [VIIS IDEED]

Hiiu on Tallinnas Nõmme linnaosas asuv asum. Põhjast on see piiratud Vana-Mustamäega ja idast Nõmme asumiga. Hiiu asumi pindala on pisut rohkem, kui kaks koma viis ruut kilomeetrit. Viimase uuringu andmetel on asumis elanike ligi 4000.

mida teha hiiu

Ajalugu

Hiiumaa mees Andrus Bork ehitas 19. Sajandi lõpus omale metsa sisse maja ja väravale riputas sildi Hioküla, mis jäi nii öelda kohanimena püsima ka siis, kui ümber tekkis rohkem maju. Nimi püsis ühtekokku ligi 40 aastat ning hiljem võeti kasutusele lühem nimetus Hiiu. Hiiul on paiknenud kaks erinevat raudeteejaama, surnuaed ja lastehaigla. Aastal 1928 eraldas Nõmme linnavalitsus maad staadioni rajamiseks, mis 90-ndatel läbis remondi ning nüüd on kasutusel jalgpalliväljakuna. Tegemist on ühtlasi ka Nõmme Kalju kodustaadioniga, kus mängitakse Eesti Premium Liiga mänge ja ka vajadusel rahvusvahelisi klubide vahelisi kohtumisi.

Tähtsamad hooned ja pargid

Hiiu on eriline selle poolest, et tegemist on väga rohelise ja haljastuse rohke alaga, kuid siiski on siia mahutatud ka erinevaid vajalike hooneid. Näiteks on Hiiul Tallinna Nõmme Gümnaasiumi mõlemad majad. Vaatamisväärsusena võib nimetada Glehni lossi, mis on eriline selle poolest, et kasutatud ei ole krohvi, vaid ainult paekivi. Tegemist on kahekorruselise hoonega, mis paikneb praeguse Tallinna Tehnika Ülikooli aladel – Mustamäe nõlval. Samuti on tugevasti esindatud meditsiin – PERHI kaks hoone korpust paiknevad Hiiul. Parkidest paiknevad Hiiul – vabaduse park, Glehni park ja sanatooriumi park.

Nõmme lumepark

Tegemist on Tallinna mõistes ainulaadse kohaga, sest tegemist on ainukese pargiga, kus saab talvel lumelaua või suuskadega sõita. Kohale on võimalik minna oma autoga, kuid samas ka rongi ja bussiga. Rongiga sõites tuleb maha tulla Hiiu peatuses, ning sealt on pisut jala kõndida. Bussiga mines on lähim peatus Nõmme keskus ja sõidavad liinid 10,23,27,33,36 ja 45. Kokku on keskuses kolm nõlva – punane, sinine ja roheline. Võimalik on laenutusest rentida ka suuski ja lumelaudasi – samuti on olemas kõiksugu ohutusvarustus nagu kiivrid ja prillid. Soovi korral on olema mäel ka instruktorid, kelle abiga saavad näiteks lapsed või miks ka mitte täiskasvanud oma oskusi täiendada. Nende kodulehelt on võimalik leida ka, kas keskus on avatud või mitte – Eestis kahjuks ei ole alati lumega kiita, seega tasub enne minekut veenduda, et lumi oleks olemas.

Hiiu Pubi

Tegemist on kõigi nõmmelaste seas tuntud ja tunnustatud kohaga. Pakutakse mõistliku hinnaga kvaliteetset toitu ja kasutatakse ka vabaaja veetmise kohana. Pubi teisel korrusel on piljardisaal, kus on võimalik sõpradega mõõtu võtta, või osaleda võistlustel. Ühtlasi on tegemist ka Nõmme Kalju ametliku fännipubiga, kus Roosad pantrid ehk Nõmme Kalju fännid käivad enne mänge keha kinnitamas ja pärast võite tähistamas. Kogu pubi läbis hiljuti uuenduskuuri ja juurde tehti suur terass suveks, kus on mõnus sööki ning jooki nautida.

Terviserajad

Kuna Hiiu paikneb Nõmmel ja haljastus on linna jaoks väga suur, siis ei ole siit puudu ka erinevad terviserajad, kus on võimalik sporti teha või jalutada. Suvel saab joosta ning jalgrattaga sõita, talvel aga saab alla panna suusad ja suusatada. Radu on väga palju erinevaid ning kindlasti leiab igaüks endale sobiva pikkuse ja raskusega raja. Siiski talvel tasub olla ettevaatlik, kuna lund on vähe, siis kohati on muld suusaradadel väljas ning võib suuski kriimustada. Positiivse külje pealt on Glehni park ööläbi valgustatud, ehk ei pea kartma, et jääd pimeda peale ja millegile otsa sõidad.

Leave a Reply